قطع خونریزی پریود

4 روش قطع پریود

گاها قطع خونریزی پریود برای بسیاری از زنان به چالشی اساسی تبدیل می‌شود. قاعدگی سنگین ممکن است مانع از رفتن به مدرسه، دانشگاه یا کار شود و زندگی حرفه‌ای و تحصیلی خانم‌ها را مختل نماید. در این مقاله می‌خواهیم بررسی کنیم که آیا قطع خونریزی پریودی امکان پذیر است؟ و آیا این کار، بر سلامتی اثر منفی می‌گذارد؟

دکتر جاوری می‌گوید:«بسیاری از خانم‌ها فکر می‌کنند که اگر پریود خود را قطع کنند، کار خطرناکی انجام داده‌اند»، «اما اگر قطع پریود با روش درستی انجام شود، خطری برای فرد ایجاد نخواهد کرد».

خانم‌ها به دلایل مختلفی تمایل به قطع پریود خود دارند. سردردهای میگرنی، گرفتگی‌های شدید عضلانی و درد شدید در هنگام فعالیت‌های سخت ورزشی از عواملی است که سبب می‌شود خانم‌ها پریود خود را قطع نمایند. بطور مثال ورزشکاران در طول مسابقات مهم از پریود شدن خود جلوگیری می‌کنند. در ادامه 4 روش قطع پریودی را بررسی می کنیم.

1- استفاده از قرص‌های ضد‌بارداری

استفاده از قرص‌های ضد‌بارداری روشی رایج جهت قطع پریود است. خانم‌ها وقتی براساس جدول زمان بندی پریودی ، با یک برنامه مشخص، شروع به استفاده از قرص‌های ضد‌بارداری می‌کنند، اغلب شدت پریود را کاهش داده و یا آن را متوقف می‌نمایند.

اصول اولیه قرص‌های ضدبارداری در قطع پریود

زمانی که از قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌کنید، در واقع یک سری هورمون‌های مصنوعی وارد بدن می‌نمایید. با توجه به نوع قرص مورد استفاده، پروژسترون و استروژن با هم یا فقط استروژن در بدن آزاد می‌شود.

قرص‌های ضدبارداری ترکیبی از یک بسته 21 روزه با 21 عدد قرص فعال و یا یک بسته 28 عددی با 21 عدد قرص فعال و 7 عدد قرص غیر فعال در بازار وجود دارند.

قرص‌های دیگری نیز وجود دارند که در طولانی مدت تاثیر می‌گذارند و شامل 84 عدد قرص فعال و 7 عدد قرص غیر فعال می‌باشند.

2- استفاده از حلقه های واژینالی(پچ ضدبارداری)

پچ ضدبارداری همانند قرص‌های ضدبارداری نوعی روش پیشگیری از بارداری است که حاوی هورمون‌های استروژن و پروژسترون است. این پچ یا حلقه، برای جلوگیری از بارداری، یک بار در هفته با تکرار در سه هفته، بر روی پوست قرار می‌گیرد. با این کار، فرآیند پریود قطع می‌شود.

3- ایمپلنت گذاری

ایمپلنت ضد بارداری (Nexplanon) یک میله پلاستیکی انعطاف‌پذیرِ کوچک است که توسط پزشک یا پرستار در زیر پوست بازو قرار می‌گیرد. این میله پلاستیکی برای جلوگیری از بارداری، هورمون پروژسترون را در جریان خون آزاد می‌کند و تا 3 سال در زیر پوست باقی می‌ماند.

4- شات ضدبارداری

شات ضدبارداری به این صورت است که هر سه ماه، یک واکسن ضدبارداری حاوی دوز بالایی از پروژسترون تزریق می‌شود. یکی از متخصصین توضیح می‌دهد: «واکسن بیشترین موفقیت را در توقف طولانی‌مدت قاعدگی دارد، زیرا بیشترین میزان استروژن را سرکوب می‌کند و بیشتر از همه روش‌ها از انباشته شدن بافت رحم جلوگیری می‌نماید». با این کار پریودی خانم‌ها قطع می‌شود.

 

قطع خونریزی پریود

آیا قطع پریود طبیعی است؟

درواقع دلیل بیولوژیکی برای پریود شدن وجود ندارد؛ اما همانطور که همه ما می‌دانیم پریود شدن نشانه سلامت بدن است. در نتیجه، متوقف شدن پریود نباید به عنوان امری غیر طبیعی تلقی شود. بطور کلی امروزه زنان پریود‌های بیشتری را نسبت به نسل‌های قبل تجربه می‌کنند و دلایل آن عبارت است از:

 • امروزه بسیاری از زنان در سنین پایین پریود می‌شوند.
 • امروزه زنان بطور متوسط حاملگی کمتری دارند.
 • زنان به مدت طولانی شیردهی ندارند.
 • یائسگی در زنان در سن‌های بالاتری رخ می‌دهد.
دلایل متوقف کردن پریود

ممکن است در زمان پریود، شرایطی را تجربه نمایید که تصمیم بگیرید برای یک یا چند دوره از خونریزی جلوگیری نمایید. شرایطی مانند موارد زیر در تصمیم به قطع پریودی موثر هستند.

 • گرفتگی دردناک
 • خونریزی شدید قاعدگی
 • اندومتریوز
 • تومورهای فیبروم
 • نوسانات خلقی
 • سردردهای میگرنی
 • اختلالات خونریزی مانند بیماری هموفیلی
مزایای متوقف کردن پریود
 • طبق تحقیقات انجام شده، تخمگ گذاری و قاعدگی منظم می‌تواند خطر ابتلا به آندومتریوز و سرطان تخمدان را افزایش دهد.
 • پریود نشدن سبب کاهش هزینه‌ی محصولات بهداشتی مخصوص بانوان خواهد بود.
معایب متوقف کردن پریود
 • ممکن است بطور تصادفی، حتی بعد از چند ماه استفاده از قرص‌های ضدبارداری، خونریزی اتفاق بیفتد.
آیا استفاده از قرص‌های ضدبارداری برای جلوگیری از پریود شدن خطرناک است؟

طی تحقیقاتی که در سال 2014 انجام شده، توقف پریود با استفاده از قرص‌های ضد بارداری بی‌خطر است. تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر تاثیرات نامطلوب قرص‌های ضدبارداری جهت متوقف کردن قاعدگی ارائه نشده است. حتی برخی از پزشکان معتقدند که می‌توانید برای طولانی مدت خونریزی پریود را متوقف نمایید.

برخی دیگر نیز بر این باورند که زیاده روی در استفاده از قرص‌های ضدبارداری خطر ابتلا به سکته مغزی، لخته شدن خون و تومورهای کبدی را افزایش می‌دهد.

سخن پایانی در مورد قطع کردن پریود

مراجعه به پزشک می‌تواند بهترین راه‌حل جهت تصمیم بر جلوگیری از پریودی باشد؛ زیرا پزشک تمام گزینه‌های موجود را بررسی می‌کند و متناسب با بدن و سبک زندگی فرد، تصمیم خواهد گرفت. همچنین در صورتی که مانعی جهت پریود نشدن وجود نداشت، بهترین روش را برای آن ارائه خواهد داد.

در پایان اینکه لیدی کر بعنوان یک برند معتبرِ تولید کننده محصولات بهداشتی مخصوص بانوان، افتخار می‌کند که در کنار زنان مستقل است و تمام تلاش خود را می‌کند تا محصولات لایق بانوان ارائه نماید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *