عملکرد و موارد کاربرد پد روزانه بهداشتی

اهمیت استفاده از پد روزانه بهداشتی

پد روزانه بهداشتی(Hygienic daily liner) مانعی بهداشتی است که، بین لباس و بدن قرار می‌گیرد و به جلوگیری از ایجاد بو و لکه در هنگام تجربه ترشحات روزانه کمک می‌کند. واژن به طور کاملا طبیعی به عنوان بخشی از مکانیزم سلامت زای تمیزکنندگی خود، مقداری ترشحات را روزانه دفع می‌کند که ممکن است موجب کاهش حس اعتماد بنفس و شادابی شما شود. پد روزانه بهداشتی، ترشحات را سریعا جذب می کند و متقابلا موجب افزایش احساس اعتماد بنفس، تازگی و تمیزی می گردد.

قطعا پد روزانه بهداشتی نقش بسیار مهمی در بهداشت شخصی ایفا می‌کند و کاربرد آن به همین جا هم ختم نمی‌شود؛ پد روزانه بهداشتی کاربرد و مزایای مختلفی دارد که در ادامه این مقاله به تفصیل به آن می پردازیم؛

چیستی و عملکرد پد روزانه بهداشتی

✅پد روزانه بهداشتی یکبارمصرف، یک پد نرم، بسیار نازک و جاذب برای جذب ترشحات واژن، تعرق و جریانات خفیف قاعدگی استفاده می‌شود. در واقع پد روزانه بهداشتی یکبارمصرف نسخه نازک شده نوار بهداشتی با ظرفیت جذب بسیار کمتر است که برای جلوگیری از ایجاد لکه و همچنین خشک و تمیز نگه‌داشتن لباس زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

✅پد روزانه بهداشتی یکبارمصرف باکیفیت همچون سایر محصولات بهداشتی سلولزی باکیفیت از خمیر کاغذ بکر و کاملا طبیعی تولید می شود و فاقد هرگونه مواد شیمیایی خشن، مختل کننده سیستم هورمونی و تحریک کننده پوست می باشد. پد روزانه بهداشتی یکبارمصرف همانند نوار بهداشتی دارای سه لایه بالایی(رویی) قابل تنفس، لایه میانی جاذب و لایه پایینی(پشتی) ضدآب می باشد.

✅پد روزانه بهداشتی یکبارمصرف در اشکال، اندازه‌ها و گزینه‌های قابل حمل تولید می شود. در اندازه های کوچک برای جذب مقدار بسیار کمی از ترشحات واژن تا اندازه های بزرگ تر برای جذب ترشحات شدیدتر واژن و حتی جریان سبک انتهای دوره(لکه بینی) می باشد. پد روزانه بهداشتی یکبارمصرف مجهز به نوار چسب در لایه پشتی به منظور چسبیدن به لباس زیر، ایجاد ثبات و جلوگیری از حرکت پد می باشد.

8 کاربرد پد روزانه بهداشتی

۱. محافظت در برابر نشت دوره های غیرمنتظره: اغلب اوقات دوره های قاعدگی به صورت غیرمنتظره و غافلگیرکننده آغاز می‌شوند. این امر، شما را مستعد تجربه نشت های تصادفی و دلهره آور می کند. عادت به استفاده از پد بهداشتی روزانه بخصوص در افراد دارای چرخه قاعدگی نامنظم و همچنین، چند روز پیش از شروع دوره قاعدگی برنامه‌ریزی شده و منظم، از بوجود آمدن چنین وضعیتی پیشگیری می‌کند.

۲. محافظت در برابر ترشحات واژن: بسته به مراحل چرخه(بیشتر قبل از دوره تخمک‌گذاری)، ترشحات واژن را به عنوان یک فرآیند کاملا طبیعی خود تمیزکنندگی واژن و همچنین پس از مقاربت جنسی تجربه خواهید کرد. ترشحات منجر به مرطوب شدن طولانی مدت لباس زیر و ایجاد ناراحتی می گردد. رطوبت بیش از حد در طول زمان هم می تواند بستری مناسب را برای رشد باکتری های مضر و عفونت های قارچی فراهم کند.

علاوه براین، ترشحات واژن کمی اسیدی است که می‌تواند لباس زیر مورد علاقه شما را بی رنگ کند. اما پد روزانه بهداشتی ترشحات را جذب و از مرطوب شدن لباس زیر جلوگیری می کند و از این طریق علاوه بر کمک به پیشگیری از عفونت های باکتریایی و قارچی، موجب حفظ احساس شادابی و تمیزی شما نیز می گردد.

📌بخاطر داشته باشید پد روزانه باید، هر سه تا چهار ساعت برای جلوگیری از تکثیر عوامل عفونت زا بر روی آن و تمدید احساس شادابی و خشکی سطح تماس پوست، تعویض گردد.

۳. محافظت در برابر تعرقات طولانی مدت: عوامل متعددی همچون دمای بالا در روزهای گرم سال، داشتن تحرک، انجام یک تمرین ورزشی با شدت بالا، ماندن طولانی مدت در لباس فرم مدرسه و محیط کار می توانند موجب تعریق زیاد بدن شوند. لغزیدن عرق بر روی پوست صرف‌نظر از مرطوب نگه‌داشتن ناحیه حساس بدن، خود به تنهایی کاملا آزاردهنده می‌باشد. پد روزانه بهداشتی با قابلیت جذب بالا، به دلیل وجود هسته جاذب و پوشش نرم خود تعریق را به سرعت جذب و در خود به دام می اندازد و از این طریق موجب خشک و شاداب نگه‌داشتن بیشتر شما می‌شود.

✔️هک کاربردی: از پد روزانه می‌توان برای جذب عرق و جلوگیری از لکه های عرق در نواحی زیر بغل نیز استفاده کرد. قسمت چسبنده پد را در داخل پیراهن خود جایی که نواحی زیر بغل به لباس برخورد می کند، بچسبانید. پد جاذب، عرق را جذب کرده و نواحی مورد نظر را خشک نگه می‌دارد. شما می‌توانید همین کار را برای جلوگیری از عرق زیر سینه هم انجام دهید.

۴. محافظت در برابر لکه بینی: بسیاری از زنان در انتهای دوره خود لکه بینی هایی را تجربه می‌کنند. در پایان دوره قاعدگی جریان بسیار سبک است و می‌توان از پوشیدن نوار بهداشتی صرف نظر کرد؛ علاوه براین گاهی لکه بینی، ناشی از مصرف برخی داروها مانند داروهای پیشگیری از بارداری اضطراری و یا به دلیل سایر شرایط سلامتی رخ می دهد. در چنین مواقعی اما استفاده از پد روزانه بهداشتی به منظور جذب لکه های خون و ترشحات قهوه‌ای رنگ و جلوگیری از ایجاد لکه‌های سرسخت روی لباس بسیار موثر و کارآمد است.

۵. محافظت در برابر نشت پس از زایمان: مادرانی که تازه فرزند خود را به دنیا آورده اند ممکن است به مدت چند روز و حتی چند هفته با ناراحتی نشت پس از زایمان روبرو شوند. این عارضه با عنوان بی اختیاری ادراری استرسی هم شناخته می‌شود زیرا، نشت ادرار پس از ایجاد استرس و فشار بر مثانه بروز پیدا می‌کند. مدیریت وضعیت نشت ناگهانی، در کنار تمام وظایف عمده مادر می تواند سخت و دشوار به نظر برسد. اما استفاده از پد روزانه بهداشتی، به نحو موثری مادران را در برابر این نشت ها محافظت کرده و روحیه آنان را دستخوش تغییر قرار می‌دهد.

۶. محافظت اضافی برای تامپون و کاپ قاعدگی: برای آنان که از تامپون و یا کاپ قاعدگی استفاده می‌کنند، در روزهایی که جریان قاعدگی شدید است لزوما به یک محافظت اضافی برای پیشگیری از نشت جریان و ایجاد لکه روی لباس خود نیاز دارند. این نشت ممکن است آنقدر سنگین نباشد که نیاز به محافظت اضافی با نوار بهداشتی باشد. از این رو، استفاده از پد روزانه بهداشتی به همراه تامپون و کاپ قاعدگی در روزهایی که جریان شدید است گزینه مناسبی برای پیشگیری از شرایط ناراحت کننده نشتی جریان قاعدگی می باشد.

۷. محافظت در برابر نشت آنی ادرار: برخی از افراد ممکن است هنگام عطسه، سرفه، خندیدن، شرایط بهداشتی زمینه ای و یا انجام تمرینات سنگین مانند دویدن، طناب زدن کنترل عضلات خود را در حالت دفع ادرار از دست بدهند و به دلیل افزایش فشار ناگهانی روی مثانه، نشت ادرار سبک را تجربه کنند. ادرار غیر ارادی ناشی از استرس نیز یک پدیده بسیار رایج است که باعث بروز حادثه نشت ادراری در برخی از افراد می شود.

استفاده از پد روزانه بهداشتی به عنوان یک لایه نازک جاذب برای مقابله با چنین شرایطی نیز بسیار موثر است. پد روزانه آغشته به ادرار باید به زودی تعویض شود زیرا، احتمال ورود باکتری ها(به خصوصE. coli) به مجاری ادراری وجود دارد.

۸. محافظت در برابر انگشت شتری: پوشیدن لباس های تنگ اغلب می تواند شکل فرج را نشان دهد و باعث ایجاد ظاهری زننده و احساس ناراحتی در بسیاری از زنان شود. استفاده از پد روزانه بهداشتی برای پیشگیری از چنین ظاهری، راه حل کاربردی بسیار خوبی می‌باشد.

✔️هک کاربردی: استفاده طولانی مدت از کفش پاشنه بلند و همچنین کفش های جدید تا زمانی که به اندازه کافی جا باز نکرده باشند باعث ایجاد فشار و درد می شوند. استفاده از پد روزانه بهداشتی به عنوان یک بالشتک نرم و راحت به پیشگیری از ایجاد درد و حتی گزش و سوزش پا در چنین مواقعی کمک می‌کند.

مزایای کاربرد پد روزانه بهداشتی

حمل و دسترسی آسان: پد روزانه بهداشتی سبک و قابل حمل است و برای استفاده در حین سفر راحت می باشد.  پد روزانه را می توان برای دسترسی سریع و آسان در کیف دستی هم ذخیره کرد.

نحوه استفاده آسان: درست مانند نوار بهداشتی یک پد روزانه بهداشتی را می توان به وسیله نوار چسب قسمت پشتی پد روی لباس زیر جانمایی کرد و ثابت نگه داشت.

طراوت و شادابی: پد روزانه بهداشتی با کنترل بو، جذب رطوبت و خشک نگه داشتن ناحیه واژن در طول روز به حفظ احساس شادابی و راحتی کمک می‌کند.

محافظت روزانه: پد روزانه بهداشتی یک لایه محافظتی سبک و محتاطانه برای استفاده روزمره ارائه می دهد که به تمیز نگه داشتن لباس زیر و جلوگیری از ایجاد لکه توسط ترشحات واژن کمک می‌کند.

محافظت پشتیبان: پد روزانه بهداشتی به عنوان پشتیبان محصولات قاعدگی مانند تامپون یا کاپ ها عملکرد خوبی دارند و محافظت بیشتری در برابر نشت و یا لکه ها، به خصوص در روزهای جریان سنگین تر، ارائه می‌دهد.

زمان استفاده از پد روزانه بهداشتی

🦩در اواسط چرخه(تخمک گذاری)، هنگامی‌که مخاط از دهانه رحم خارج می‌شود؛

🦩در نیمه دوم چرخه قاعدگی قبل از شروع قاعدگی، هنگامی‌که ترشح هورمون پروژسترون غالب است؛

🦩در روزهای آخر پریود که حجم خون ترشح شده به حداقل می رسد؛

🦩در دوره درمانی که از شیاف واژینال، قرص و کرم استفاده می‌شود؛

🦩در دوره زمانی که خونریزی به صورت لکه بینی از واژن به دلایل مختلف خارج می شود؛

🦩در زمان تحرک و انجام فعالیت های ورزشی که احتمال ترشح، نشت ادرار و تعریق نواحی وجود دارد؛

نحوه استفاده از پد روزانه بهداشتی

نحوه استفاده از پد روزانه بهداشتی به سادگی استفاده از نوار بهداشتی می باشد:

۱. ابتدا باید ابتدا دست ها را به خوبی با آب و صابون شست؛

۲. سپس پد روزانه بهداشتی را از محل های تا شده کاملا باز کرد؛

۳. پد را در مرکز لباس زیر قرار داد و به آرامی چسباند؛

۴. در آخر پد را محکم روی پارچه فشار داد تا در جای خود محکم و ثابت شود؛

📌پد روزانه بهداشتی باید به طور مرتب در طول روز برای تازگی و رعایت بهداشت تعویض گردد.

بایدها و نبایدها در استفاده از پد روزانه بهداشتی

✔️باید پد روزانه بهداشتی هر 3 تا 4 ساعت و یا هنگام که احساس خیس شدن تعویض شود. تعویض به موقع پد روزانه همچون تعویض به موقع نوار بهداشتی برای پیشگیری از عفونت ها ضروری است.

✔️باید از پد روزانه بهداشتی باکیفیت بدون مواد شیمیایی خشن و لایه بالایی(روئی) پلاستیکی استفاده کرد.

✔️باید حتما دست ها را قبل از جانمایی پد روزانه به درستی شست.

✔️نباید در حالت عادی هر روز از پد روزانه بهداشتی استفاده کرد. بهتر است در روزهایی که ترشحات واژن یا لکه بینی وجود ندارد، از پوشیدن پد روزانه خودداری شود.

✔️نباید از پد روزانه بهداشتی به عنوان یک گزینه درمان استفاده شود. پد روزانه راه حل دائمی برای نشت ادرار و ترشحات واژن نمی باشد. اگر ترشحات سبز یا زردی روی پد وجود داشته باشد، باید فوراً به پزشک مراجعه شود.

✔️نباید هنگام خواب، به منظور تنفس بهتر پوست از پد روزانه استفاده کرد. در صورت لزوم حتما از پد جدید استفاده شود.

سخن آخر

با توجه به جنبه‌های کاربردی مختلف پد روزانه بهداشتی استفاده آگاهانه از آن تحت کنترل کامل سلامت جسمانی اهمیت دارد. هم سو با این استفاده آگاهانه، انتخاب پد روزانه بهداشتی و باکیفیت لیدی کر که بسیار نازک، دارای قدرت جذب بالا و رویه ضدحساسیت می‌باشد بسیار هوشمندانه است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *