نوار بهداشتی در مقابل تامپون

بررسی مقایسه ای نوار بهداشتی در مقابل تامپون

نوار بهداشتی و تامپون دو محصول رایج بهداشتی، برای جذب جریان دوره قاعدگی به عنوان یک عملکرد حیاتی و شاخص کلیدی سلامت کلی بدن می‌باشند. با این حال بررسی مقایسه‌ای نوار بهداشتی در مقابل تامپون، انتخاب هر یک از این محصولات مدیریت جذب جریان دوره قاعدگی به شیوه‌ای بهداشتی را، تحت تأثیر قرار می‌دهد.

همیشه بحث در مورد انتخاب کدام یک از محصولات نوار بهداشتی و تامپون برای کنترل جریان دوره قاعدگی وجود دارد؛ قطعاً دریافت اطلاعات بیشتر در مورد چیستی، مزایا و ملاحظات این محصولات بهداشتی، تصمیم‌گیری را آگاهانه‌تر و آسان‌تر خواهد کرد. به خواندن این مقاله ادامه دهید و پی ببرید کدام یک از محصولات نوار بهداشتی و تامپون برای شما مناسب است؛

اهمیت بررسی نوار بهداشتی در مقابل تامپون

در کنار کنترل و رفع مشکلات عمده دوران قاعدگی مانند نوسانات خلقی، گرفتگی عضلانی و هوس‌های غذایی، جلوگیری از نشت جریان دوره قاعدگی(پریود) به روشی امن و بهداشتی بسیار مهم است. شاید عجیب بنظر برسد، سال‌ها پیش زنان و دختران در دوران قاعدگی از پارچه‌های جاذب برای جذب ترشحات قاعدگی استفاده می‌کردند. آنان این پارچه‌ها را می‌شستند و استفاده از آن را مجددا تکرار می‌کردند.

امروزه اما ظهور محصولات نوار بهداشتی و تامپون انقلابی در کنترل بهداشتی جریان قاعدگی به پا کرده‌اند. با وجود اینکه استفاده از این محصولات بهداشتی مختص دوران قاعدگی کاملا به سبک زندگی، ترجیحات شخصی، رفع نیازهای محافظتی و راحتی شما بستگی دارد اما، درک چیستی و تفاوت‌های میان این محصولات برای کمک به تصمیم‌گیری متناسب با نیازهای خاص شما اهمیت بسیاری دارد؛

چیستی نوار بهداشتی

✅نوار بهداشتی یک‌بار مصرف تکه‌های مستطیلی ساخته شده از مواد جاذب همچون پنبه و پلیمر فوق جاذب هستند، به داخل لباس زیر چسبانده می‌شوند و به صورت غیرتهاجمی جریان قاعدگی را از واژن جذب می‌کنند. بر خلاف تامپون‌ و یا فنجان‌ قاعدگی که داخل واژن قرار می‌گیرند، نوارهای بهداشتی محصول خارجی جذب جریان قاعدگی می‌باشند.

نوار بهداشتی به دلیل وجود منافذ لایه‌های مختلف و همچنین مواد و هسته جاذب لایه میانی، خون جریان قاعدگی را از سطح به داخل خود جذب کرده و بدین طریق از نشت خون جلوگیری می‌کند. علاوه براین، برخی از انواع نوار بهداشتی دارای بال‌های اضافی در طرفین هستند که روی لبه‌های لباس زیر قرار می‌گیرند. این بال‌ها با جانمایی بهتر و ثابت نگه داشتن نوار بهداشتی به جلوگیری از نشت جریان قاعدگی کمک می‌کنند.

✅نوارهای بهداشتی در اندازه‌های مختلف برای دوره‌های سنگین‌تر و سبک‌تر عرضه می‌شوند. برچسب روی بسته‌بندی نوار بهداشتی معمولا جزئیات اندازه و مناسب بودن آن برای جریان خون پریود سبک یا سنگین را ارائه می‌دهد. برخی از نوارهای بهداشتی نازک‌تر و کوتاه‌تر بوده و در مقابل برخی دیگر ضخیم تر و بلندتر هستند؛ ممکن است برای یافتن نوار بهداشتی متناسب با زمان‌های مختلف دوره، به کمی آزمایش نیاز باشد.

✅برخی از تولیدکنندگان نوار بهداشتی مجهز به لایه پشت کتانی(همچون نوار بهداشتی لیدی کر)، برای ایجاد قابلیت تنفس و گردش بهتر جریان هوا عرضه می‌کنند. برخی از نوارهای بهداشتی نیز حاوی عطر مصنوعی هستند که می‌توانند واژن را تحریک کنند و یا در برخی از دختران موجب واکنش آلرژیک شوند. نهایتاً انتخاب از بین تمام این ویژگی‌ها به ترجیحات شخصی و نیازهای محافظتی شما طی روزهای مختلف دوره قاعدگی برمی‌گردد.

مزایای نوار بهداشتی

۱. سهولت استفاده: یکی از مزایای اولیه نوار بهداشتی در مقابل تامپون سادگی و سهولت استفاده از آن می‌باشد. نوار بهداشتی در مقابل تامپون برای کسانی که قاعدگی را به تازگی تجربه کرده‌اند و یا برای افرادی که با محصولات داخلی مانند تامپون احساس ناراحتی می‌کنند یک گزینه عالی محسوب می‌شود.

روش تعویض و استفاده آسان از نوار بهداشتی در مقابل تامپون، تنها شامل محکم کردن نوار بهداشتی روی لباس زیر می‌باشد. برای زنان و دخترانی که دوره‌های سنگینی را تجربه می‌کنند و باید محصولات بهداشتی قاعدگی خود را بیشتر از سایرین تعویض کنند، تعویض چندبار در روز نوار بهداشتی در مقابل تامپون آسان‌تر است. علاوه براین نوار بهداشتی روزانه و شبانه با وجود سایز و ضخامت متفاوت، استفاده کنترل شده‌ای را برای جلوگیری از نشت جریان قاعدگی فراهم می‌آورند.

۲. نداشتن تقریباً هیچ خطر سندرم شوک سمی(TSS): نوار بهداشتی در مقابل تامپون به عنوان یک محصول خارج از واژن، تقریباً هیچ خطری برای بروز سندرم شوک سمی(TSS) ندارد. نوار بهداشتی روی لباس زیر قرار می‌گیرد و با دیواره داخل واژن تماس پیدا نمی‌کند به همین دلیل، احتمال بروز TSS را به حداقل می‌رساند.

بنابراین نوار بهداشتی در مقابل تامپون برای استفاده در هنگام خواب نیز گزینه ایده آلی می‌باشد زیرا خطر ابتلا به سندرم شوک سمی را کاهش می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهد، خطر ابتلا به TSS در زنانی که از نوار بهداشتی استفاده می کنند کمتر از زنانی است که از تامپون استفاده می‌کنند.

تقریباً هیچ خطری برای ابتلا به TSS در هنگام استفاده از نوار بهداشتی، با تعویض به موقع(هر ۳ تا ۴ ساعت) آن و رعایت بهداشت شخصی وجود ندارد. این عامل به ایجاد ایمنی کلی و احساس آرامش ذهنی افرادی که نگران خطرات بالقوه سلامتی خود هستند کمک می‌کند. تعویض به موقع نوار بهداشتی از رشد باکتری‌ها جلوگیری و همچنین به کنترل بوها کمک می‌کند.

۳. جذب‌های متنوع: نوار بهداشتی در مقابل تامپون در طیف گسترده‌ای از اندازه و ظرفیت جذب تولید می‌شود و میزان جذب متفاوتی را در طول دوره قاعدگی تامین می‌کند. به همین علت در تجربه یک جریان سبک و یا سنگین شما می‌توانید، در انتخاب نوار بهداشتی متناسب با نیازهای خود هماهنگ باشید.

در واقع، وجود جذب‌های متنوع، انعطاف‌پذیری و سازگاری نوار بهداشتی، تطبیق پذیری این محصول را با ترجیحات شخصی و الگوهای مختلف دوره قاعدگی افزایش می‌دهد.

۴. تشخیص آسان زمان تعویض: علاوه بر توجه به زمان تعویض پیشنهاد شده از سوی منابع مختلف، تشخیص زمان تعویض نوار بهداشتی در مقابل تامپون بسیار آسان تر است. زیرا نوار بهداشتی یک محصول خارج از واژن می‌باشد و میزان خون جذب شده به وسیله آن به راحتی هنگام توالت قابل مشاهده است.

در مقابل، تامپون یک محصول داخلی است که امکان مشاهده میزان خون جذب شده وجود ندارد. بخصوص برای زنان و دخترانی که دوره‌های قاعدگی سنگین دارند و باید محصولات بهداشتی قاعدگی خود را بیشتر از دیگران عوض کنند، تعویض چندبار نوار بهداشتی در مقابل تامپون راحت‌تر است.

۵. احتمال نشت کمتر: نوار بهداشتی در مقابل تامپون تمام قسمت لباس زیر را می پوشاند و به واسطه چسب و بال ها روی لباس ثابت نگه داشته می‌شود؛ به همین خاطر احتمال نشت جریان قاعدگی بر روی لباس زیر و لکه دار شدن آن را به حداقل می‌رساند.

ملاحظات نوار بهداشتی در مقابل تامپون

۱. حجم و دید: نوار بهداشتی در مقابل تامپون به دلیل ماهیت جذب خارجی خود می تواند حجیم تر از تامپون و زیر لباس های تنگ قابل مشاهده باشد. با این وجود امروزه با طراحی نوار بهداشتی فوق نازک این مسئله تا حد زیادی حل شده است.

۲. فعالیت‌های محدود در آب: در حالی که برخی از انواع نوار بهداشتی در مقابل تامپون برای استفاده در آب طراحی شده‌اند، اما ممکن است به اندازه تامپون برای فعالیت‌هایی مانند شنا راحت نباشند. تامپون به دلیل قرارگرفتن داخل واژن، انعطاف‌پذیری بیشتری را در حین فعالیت‌های آبی ممکن می‌کند.

۳. اهمیت برند انتخابی نوار بهداشتی: برخی از نوارهای بهداشتی با مواد مصنوعی و شیمیایی ساخته شده‌اند که می‌توانند باعث بوجود آمدن مشکلاتی برای سلامتی شوند. انتخاب برند نوار بهداشتی در مقابل تامپون برای اطمینان از کیفیت محصول اهمیت بسیاری دارد.

📌محصولات نوار بهداشتی لیدی کر حاوی پودر زینکورال(ضد بو، ضد حساسیت و ضد التهاب)، بال‌دار، دارای لایه رویی نرم و لایه پشتی قابل تنفس،  قابلیت جذب فوق‌العاده بالا و همچنین بسته بندی تکی چسب دار برای حمل و دور انداختن راحت نوار بهداشتی می‌باشند.

این محصولات دارای ویژگی های منحصر به فردی همچون نوار ADL برای افزایش چند برابری قدرت جذب، کانال های هدایت کننده برای توزیع مایع در سرتاسر نوار بهداشتی و طراحی ارگونومیک متناسب بدن می‌باشند. علاوه بر این محصولات لیدی کر مجهز به نوارهای محافظ آبگریز جهت جلوگیری از نشتی در کناره های نوار بهداشتی می باشند.

📌رویه لطیف به نرمی پنبه و طراحی چسب مناسب بال‌ها برای ثابت ماندن در لباس زیر از دیگر خصوصیات نوار بهداشتی بالدار لیدی کر می‌باشد. لایه پشتی با قابلیت تنفس موجب برقراری گردش هوا و جلوگیری از افزایش دما و تعریق پوست می‌شود.

باز هم برای اولین بار در ایران در تمامی نوار های بهداشتی رویه مشبک لیدی کر از تکنولوژی Double perforation استفاده شده است، بدان معنی که دیگر از رویه های مشبک پلی اتیلنی خبری نیست و با این رویه مشبک پنبه‌ای میزان حساسیت و التهاب تقریبا به صفر رسیده است.

چگونگی استفاده از نوار بهداشتی

نحوه استفاده از نوار بهداشتی در مقابل تامپون بسیار آسان است. برای استفاده از نوار بهداشتی تنها نیاز است لفاف(جلد کاغذی) پشتی را جدا کرده، نوار بهداشتی را از سمت چسبنده در قسمت پایین و روی لباس زیر جاگذاری و در نهایت به واسطه چسباندن بال ها به اطراف لباس زیر آن را محکم کرد.

برخی از نکات مهم برای استفاده از نوار بهداشتی

✔️همیشه قبل و بعد از برداشتن نوار بهداشتی دست های خود را به روش صحیح بشویید.

✔️پس از برداشتن نوار بهداشتی آن را در دستمال توالت یا لفاف جلدی خود نوار بهداشتی بپیچید و در سطل زباله بیندازید.

✔️اگر حیوان خانگی دارید، از عدم دسترسی حیوان به سطل زباله مخصوص نوار بهداشتی مطمئن شوید.

چیستی تامپون

تامپون با ماهیت تقریباً مشابه اما فشرده نوار بهداشتی، قطعات استوانه ای شکلی هستند که برای قرار دادن در کانال واژن و جذب خون قاعدگی طراحی شده اند. تامپون ها را می توان با دست یا با اپلیکاتور وارد واژن کرد و برای بیرون آوردن آن باید نخ آویزان از انتهای تامپون را کشید.

امروزه تامپون ها با سطوح مختلف جذب برای تطبیق شدت جریان قاعدگی مختلف عرضه می‌شوند. طبق یک مطالعه ، تامپون‌ها که از دهه 1930 وجود داشته‌اند یکی از محبوب‌ترین گزینه‌های محافظ برای زنان زیر 41 سال بوده است. زنان اغلب، تامپون ها را برای آزادی فیزیکی بیشتر در طول دوره خود انتخاب می‌کنند.

مزایای تامپون

۱. مناسب برای شنا: در بررسی مقایسه ای نوار بهداشتی در مقابل تامپون باید اشاره داشت، تامپون یکی از معدود محصولات بهداشتی است که می توان با آن در حین دوره قاعدگی شنا کرد.

با وجود اینکه استفاده از نوار بهداشتی برای جذب جریان در تمام طول دوره مناسب است اما، تامپون امکان انجام فعالیت های شدید آبی همچون شنا را فراهم می‌آورد. برخی از افراد حتی برای انجام فعالیت‌های شدید روزانه خود ترجیح می دهند از تامپون و نوار بهداشتی به صورت همزمان استفاده کنند.

۲. محافظت غیر قابل مشاهده: در بررسی مقایسه‌ای نوار بهداشتی در مقابل تامپون، از دیگر مزایای تامپون می‌توان به محافظت نامرئی و محتاطانه در هنگام پوشیدن لباس های تنگ اشاره کرد. تامپون ها محصول داخلی بهداشت دوران قاعدگی می‌باشند که در صورت قرارگیری صحیح قابل مشاهده نیستند.

۳. حجم و اندازه: یکی از مزایای مهم تامپون نسبت به سایر محصولات قاعدگی، اندازه آن است. تامپون ها کوچک و قابل حمل هستند و می‌توان به‌طور مرتب این محصول را برای آمادگی عادت ماهیانه‌ غیر منظم به همراه داشت.

تامپون ها همچنین در اندازه های مختلف برای جریان خون سنگین و سبک وجود دارند. ممکن است لازم باشد قبل از انتخاب تامپون مناسب خود، چند اندازه مختلف را امتحان کنید. البته باید توجه داشت همواره بهتر است به منظور جلوگیری از ایجاد عفونت، از تامپون های با ظرفیت جذب کمتر استفاده کنید.

ملاحظات تامپون در مقابل نوار بهداشتی 

۱. افزایش خطر ابتلا به سندرم شوک سمی(TSS): تامپون ها با افزایش خطر ابتلا به سندرم شوک سمی قاعدگی(TSS)، مرتبط هستند. سندرم شوک سمی یک وضعیت پزشکی نادر تهدید کننده زندگی است و زمانی رخ می‌دهد که باکتری‌های طبیعی در سیستم تناسلی، سم ترشح می‌کنند.

با وجود اینکه همه افراد شامل مردان، زنان و کودکان می توانند به TSS مبتلا شوند اما نیمی از موارد گزارش شده TSS مربوط به زنانی است که از تامپون استفاده می‌کنند. همانطور که پیش‌تر گفته شد استفاده از نوار بهداشتی در مقابل تامپون خطر ابتلا به سندرم شوک سمی را به حداقل می‌رساند.

📌از علائم احتمالی این سندرم ظهور ناگهانی تب بالا، فشار خون پایین، بثورات پوستی مانند آفتاب سوختگی، استفراغ یا اسهال، گیجی، دردهای عضلانی، سردرد و تشنج می‌باشد. در شرایطی که با پوشیدن تامپون متوجه بروز هر یک از این علائم شدید، در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه و استفاده از تامپون را به او اطلاع دهید.

برای پیشگیری از چنین وضعیتی همیشه از تامپون با کمترین میزان جذب جریان دوره قاعدگی استفاده کنید؛ همچنین به خاطر داشته باشید که از هر تامپون بیش از 8 ساعت استفاده نکنید و هر 4 تا 6 ساعت یکبار تامپون‌ خود را تعویض نمایید.

۲. احتمال تحریک واژن: تامپون ها بیشتر از نوار بهداشتی باعث تحریک و خشکی واژن می شوند. تامپون ها به خصوص برای استفاده در طول شب توصیه نمی‌شوند زیرا هر چه مدت زمان طولانی‌تری داخل واژن باقی بمانند، احتمال تحریک واژن و یا ایجاد عفونت‌ها مانند عفونت ادراری را افزایش می‌دهند.

۳. عدم سهولت استفاده: استفاده از نوار بهداشتی در مقابل تامپون برای بسیاری از افراد راحت‌تر می‌باشد. در استفاده از تامپون مدتی طول خواهد کشید تا نحوه استفاده صحیح از آن مشخص و آسان‌ شود. با وجود اینکه برخی از تامپون ها دارای اپلیکاتورهایی هستند که قرار دادن آن‌ها را آسان‌تر می‌کند اما، قرار دادن تامپون می‌تواند همیشه سخت باشد.

۴. عدم تشخیص زمان تعویض: همانطور که پیش‌تر گفته شد یکی از مزایای نوار بهداشتی تشخیص راحت زمان تعویض نوار بهداشتی به دلیل قابل مشاهده بودن میزان خون جذب شده توسط آن می‌باشد اما، برای تامپون چنین امکانی وجود ندارد. در هنگام استفاده از تامپون هیچ راهی برای فهمیدن اینکه تامپون بیش از حد خیس شده است وجود ندارد.

📌نوار بهداشتی در مقابل تامپون یک محصول خارج از رحم است. تامپون‌ها روی دهانه رحم می‌نشینند و باعث می‌شوند جریان قاعدگی آهسته و خون در لوله‌های فالوپ جمع شود. بهتر است با استفاده از نوار بهداشتی در مقابل تامپون به بدن خود فرصت دهید تا دوره قاعدگی به طور کاملاً طبیعی جریان یابد.

چگونگی استفاده از تامپون

استفاده از نوار بهداشتی در مقابل تامپون بسیار راحت‌تر است. استفاده از تامپون نیاز به آموزش دارد و دستورالعمل‌های جعبه بسته‌بندی نحوه انجام این کار را توضیح می‌دهد. یک تامپون باید با استفاده از اپلیکاتور یا انگشتان وارد واژن شود و تا جایی که انگشتان اجازه می‌دهند تامپون به سمت بالا هدایت شود. در واقع استفاده از تامپون به کمک اپلیکاتور برای قرار دادن در واژن آسان‌تر می‌باشد.

بخاطر داشته باشید دهانه رحم در بالای واژن برای عبور تامپون بسیار کوچک است بنابراین، تامپون نمی‌تواند از آن عبور و به سایر قسمت‌های بدن مانند معده وارد شود. برای بیرون آوردن تامپون، نخ متصل به انتهای آن را به آرامی بکشید، سپس تامپون را در دستمال توالت بپیچید و در سطل زباله بیندازید.

برخی از نکات مهم برای استفاده از تامپون

✔️حتی اگر قبلا از تامپون استفاده کرده‌اید، همیشه دستورالعمل های روی برچسب بسته‌بندی محصول را بخوانید.

✔️قبل و بعد استفاده از تامپون دست‌های خود را به روش صحیح بشویید.

✔️تامپون را در دستمال توالت بپیچید و در سطل زباله بیندازید.

✔️اگر حیوان خانگی دارید، از عدم دسترسی حیوان به سطل زباله مخصوص محصولات آغشته به خون قاعدگی اطمینان حاصل کنید.

✔️از تامپون با کمترین میزان جذب ممکن استفاده کنید.

✔️اگر طی استفاده از تامپون شاهد بروز علائم سندرم شوک سمی بودید فوراً به پزشک متخصص مراجعه کنید.

عوامل تاثیرگذار بر انتخاب نوار بهداشتی در مقابل تامپون

انتخاب نوار بهداشتی در مقابل تامپون کاملا شخصی است و به عواملی همچون میزان راحتی، سبک زندگی و ترجیحات خود شخص وابسته است. برخی از زنان ممکن است به کاربرد ترکیبی از هر دو محصول برای خود تمایل پیدا کنند و بر اساس فعالیت‌ها و شدت جریان در روزهای مختلف دوره قاعدگی محصول مورد استفاده خود را تنظیم کنند.

اما توجه به عوامل زیر می‌تواند این انتخاب مهم را آگاهانه تر نماید:

✔️میزان جریان: شدت و یا میزان جریان خون قاعدگی طی روزهای مختلف دوره قاعدگی متفاوت است، این موضوع می‌تواند انتخاب نوار بهداشتی در مقابل تامپون را تحت تأثیر قرار دهد. زیرا، انتخاب محصولات قاعدگی با قابلیت جذب متفاوت و متناسب با روزهای مختلف دوره محافظت بیشتر بهداشتی و جلوگیری از نشت جریان قاعدگی را فراهم می‌آورد.

✔️سبک زندگی: برای تعیین اینکه نوار بهداشتی در مقابل تامپون کدام محصول با سبک زندگی شما مطابقت بیشتری دارد باید فعالیت‌های روزانه خود را در نظر بگیرید. کار، ورزش، مسافرت و یا فعالیت‌های آبی همچون شنا می‌تواند انتخاب نوع محصول بهداشتی مورد نیاز در آن بازه زمانی خاص را تحت تأثیر قرار دهد.

✔️سطح راحتی: میزان راحتی مورد انتظار نوار بهداشتی در مقابل تامپون تحت تأثیر مواردی همچون جاگذاری و تعویض آسان، راحتی حین استفاده، حرکت و دید هنگام پوشیدن لباس های تنگ می‌باشد. برخی ممکن است در زمان خاصی تامپون ها را راحت‌تر در نظر بگیرند و برخی دیگر هم ممکن است سادگی، جانمایی خارجی و آشنایی با نوار بهداشتی را ترجیح بدهند.

سخن آخر

تامپون برای شنا مناسب است و نوار بهداشتی در مقابل تامپون خطر ابتلا به سندرم شوک سمی را به حداقل می‌رساند. بنابراین پر واضح است، انتخاب هر یک از این محصولات قاعدگی به ترجیحات شخصی شما با توجه به مزایا، ملاحظات، سبک زندگی و همچنین شرایط شما در طول دوره قاعدگی وابسته است و می‌تواند متغیر باشد؛

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *