نشانه های بلوغ دختران

تغییرات و نشانه های بلوغ برای هر دختری اتفاق می‌افتد و بهتر است که آنها قبل از رسیدن به دوران بلوغ با این موضوع مهم آشنایی داشته باشند! روی صحبت ما فقط با دختران نوجوان نیست، بلکه اگر خانواده ها، جامعه و مدرسه در رابطه با این موضوع آگاهی کافی داشته باشند، کمک بسیار شایانی در پشت سر گذاشتن این مرحله از زندگی برای همه نوجوان ها بوده اند.

نشانه های بلوغ دختران

زمان رسیدن به بلوغ برای هر فردی متفاوت می‌باشد؛ بنابراین اگر هنوز هیچ نشانه ای را در خود مشاهده نکرده اید، نگران نباشید! از طرفی ممکن است بعضی از افراد دچار بلوغ زودرس یا بلوغ دیررس شوند که در مقاله قبلی به بررسی این موضوع و دلایل بلوغ زودرس و دیررس پرداختیم. در این مقاله به ذکر تمام جزئیات مربوط به دوران بلوغ دختران خواهیم پرداخت تا همه نوجوانان آمادگی لازم جهت مواجهه با آن را داشته باشند.

1– رشد سریع

نخستین نشانه بلوغ در دختران که هر دختری تجربه نموده، رشد سریع جسمانی او می‌باشد. شاید بطور ناگهانی متوجه کوتاه شدن شلوار جین خود شده باشید. اولین قسمت‌هایی که رشد می‌کنند کف دست و سایز پا بوده و بعد از آن دست و پاها از لحاظ قدی رشد می نمایند. ممکن است این مرحله با کمی افزایش وزن همراه باشد تا قد و وزن شما با هم در تعادل بمانند. در این زمان احتمال این وجود دارد که  حس ناخوشایندی داشته باشید و احساس کنید که بدن شما تناسب خود را از دست داده است! اما بهتر است بدانید که بعد از مدتی، بدن شما تناسب خود را بدست خواهد آورد.

2- افزایش سایز سینه ها

سینه ها طی مراحل مختلفی رشد می‌کنند. در ابتدا ممکن است متوجه جوانه هایی که کمی برآمده هستند بشوند. بعد از آن سینه ها بزرگتر شده و ممکن است گاهی اوقات این افزایش سایز در سینه ها با درد همراه باشد.

یادتان باشد که ویژگی های فیزکی و ژنتیک تاثیر بسیار زیادی در تغییر سایز سینه ها داشته و نکته مهم دیگر این است که حدودا دو سال زمان برده تا سینه ها به اندازه ثابتی برسد. حتی ممکن است در اوایل بلوغ یکی از سینه ها بیشتر از دیگری رشد نموده که اصلا جای نگرانی ندارد و بعد از مدتی اندازه هر دو سینه یکسان می‌شود.

3- موی بدن

در این مورد شما متوجه موهایی که در ناحیه تناسلی رشد کرده خواهید شد. در ابتدا این موها نرم بوده و حجم کمی هم دارند؛ اما بعد از چند وقت رشد کرده و مجعد می‌شوند. موهای زیر بغل هم در دوران بلوغ رشد  کرده و افزایش می‌یابند.

4- افزایش منحنی های بدن

همانطور که لگن شروع به رشدکرده، باسن پهن تر شده، سینه ها بزرگتر گشته و کمر باریکتر خواهد شد. بعضی از دختران در این مرحله افزایش وزن زیادی پیدا می‌کنند؛ بنابراین خوب غذا بخورید و ورزش کنید اما نگران این افزایش وزن نباشید چون یک بخش کاملا طبیعی در دوران بلوغ می‌باشد.

5- افزایش تعرق

ممکن است در این دوران به میزان بیشتری تعریق داشته باشید؛ چون غدد تعریق بزرگتر و فعال‌تر می‌شوند. برای جلوگیری از بوی بد زیر بغل، استفاده از دئودورانت بسیار موثر است.

6- پوست و موی چرب

در دوران بلوغ منافذ پوست چربی بیشتری تولید می‌کند به خصوص در قسمت صورت! در ضمن آکنه‌های پوستی هم متاسفانه زیاد می‌شوند؛ به همین دلیل پیشنهاد می‌شود شوینده پوست و موی خود را تغییر دهید.

7- تغییر در اندام تناسلی

اندام تناسلی هم در دوران بلوغ تغییر کرده و رشد می‌کنند. رحم و واژن بزرگتر می‌شوند و چون داخل بدن هستند، متوجه این تغییر نخواهیم شد.

8- ترشح

رطوبت روی لباس زیر در دوران بلوغ در دختران رایج است  و حتی ممکن است متوجه لکه های زرد یا سفید روی لباستان شوید. این ترشحات کاملا طبیعی بوده و برای مرطوب کردن و تمیز نمودن واژن از بدن خارج می‌شوند.

9- پریود شدن

یکی از مهمترین نشانه‌ها که در دوران بلوغ اتفاق میفتد همین نشانه قرمز بزرگ، پریود، است. در دو سال اول، پریود می‌تواند نامنظم و غیر قابل پیش بینی باشد. مثلا حتی ممکن است 6 ماه بین دو دوره پریود فاصله بیفتد. یا ممکن است یکبار پریود به مدت یک روز طول کشیده و بار دیگر ده روز، لکه بینی بین پریودها نیز در دوسال اول کاملا نرمال است.

یک تا دو سال طول می‌کشد که این چرخه مرتب و یکنواخت شده و بدن شما در الگوی منظم و مختص خود قرار بگیرد.

نوجوانان ما در این دوران به آرامش نیاز دارند؛ از این رو ایجاد فضایی برای تفکری آرام، خواب کافی، ورزش منظم و تغذیه مناسب از سمت خانواده امری لازم و ضروری می‌باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.