تغییرات عاطفی در دوران بلوغ

تغییرات عاطفی در دوران بلوغ بسیار طبیعی است؛ بلوغ هم از لحاظ فیزیکی و هم عاطفی بر بدن ما تاثیرگذار خواهد بود. این تغییرات  هیچ ارتباطی با ظاهر نداشته و ممکن است به قدری بزرگ و چالش برانگیز باشد که باعث تعجب ما گردد.

تغییرات عاطفی در دوران بلوغ

در این دوران، 6 تغییر عاطفی و روحی مهم را تجربه خواهیم کرد که  در ادامه آن‌ها را مورد بررسی قرار داده ایم.

1- تغییر در طرز تفکر

وقتی سن افزایش می‌یابد مسائل را از زوایای متفاوتی می‌توان دید؛ به زبان ساده‌تر می‌توان مانند بزرگترها فکر کرد. جالب است بدانید که مغز هم از نظر فیزیکی و هم روانی رشد می‌نماید. از از جمله تغییرات عاطفی در دوران بلوغ می‌توان به تغییر علایق و سلایق افراد اشاره نمود، مثلا ممکن است به سرگرمی‌هایی که در گذشته دوست داشتید، علاقمندتر شده و  یا شاید علایق جدیدی پیدا کنید.

2- خود را واضح تر ابراز می کنید

یکی دیگر از تغییرات عاطفی در دوران بلوغ این است که شما راحت‌تر می‌توانید خوشحالی و ناراحتی خود را ابراز نمایید؛ همینطور خودآگاهی شما افزایش می‌یابد.

3- زودرنج تر و حساس تر می شوید

ممکن است همه افراد یا همه چیز برای شما آزاردهنده به نظر برسند؛ در صورتی که اینطور نیست و در واقع این هورمون‌های شما هستند که باعث تغییر در احساسات شما شده و درست به همین خاطر است که قبل از پریود، بعضی افراد دچار تنبلی می‌گردند. نوسانات خلقی در دوران بلوغ همیشه وجود دارد و اگر عصبانی شدید قبل از هر حرفی یا هر کاری تا شماره ده بشمارید و نفس عمیق بکشید. اگربه نتیجه مطلوبی نرسیدید بدوید؛ قطعا ورزش در برقراری تعادل خلق و خو، نقش بسزایی خواهد داشت.

4- بیشتر گریه می‌کنید

ممکن است هر مسئله کوچک و بزرگی شما را به گریه بیندازد و این سبب خواهد شد که روز شما سخت‌تر و طولانی‌تر سپری شود. در این مواقع صحبت کردن با مادران در ایجاد آرامش شما نقش بسزایی را ایفا می‌کند و شاید بهتر باشد خود مادران آغازکننده این هم صحبتی باشند.

5- احساس زنانگی افزایش می‌یابد

از دیگر تغییرات عاطفی در دوران بلوغ می‌توان به افزایش حس زنانگی اشاره کرد، این احساس می‌تواند با روش‌های مختلفی خود را نشان دهد؛ مثلا علاقه به آرایش مو و صورت در این دوران شدیدتر می‌شود.

6- اعتماد به نفس کاهش می‌یابد

از آنجا که تغییرات جسمی و ذهنی زیادی در دوران بلوغ برای شما به وجود می‌آید، ممکن است به مقایسه خود با دوستانتان بپردازید که سبب کاهش اعتماد به نفس خواهد شد.

بنابراین باید متوجه این قضیه باشید که در دوران بلوغ شخصیت شما در حال رشد و تغییر است و این تغییرات می‌توانند بسیار شگفت انگیز باشند.

 

بیشتر بخوانید :  9 تغییر دوران بلوغ که دختران باید بدانند!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.