لخته شدن خون پریودی

آیا لخته شدن خون پریودی طبیعی است؟

اگر افراد متوجه لخته شدن خون خود در زمان پریودی شوند، ممکن است نگران شده و حتی به پزشک مراجعه نمایند؛ اما لخته های خون در زمان پریود بسیار طبیعی است و به هیچ عنوان نگران کننده نیستند. لخته های قاعدگی، ترکیبی از سلول های خونی بافت پوششی رحم و پروتئین های موجود در خون می‌باشند که در تنظیم جریان خون، نقش بسزایی بر عهده دارند. برخی شرایط جسمانی سبب بزرگ شدن این لخته های خونی می‌شوند که اغلب با خونریزی شدید و درد بسیار زیادی همراهند؛ در این صورت توصیه می‌شود به پزشک مراجعه گردد.

لخته شدن خون قاعدگی به چه معناست؟

ممکن است دیدن یک تکه لخته خون تعجب آور باشد؛ اما اکثر افراد با آن مواجه هستند و آگاهی در این مورد، نگرانی‌های مرتبط با آن را کاهش می‌دهد.

لخته‌های خون زمان پریود به این معنی نیستند که مشکلی وجود دارد و در اغلب اوقات نشان از سلامتی فرد را به همراه دارند. لخته‌های خون بخشی طبیعی از مکانیسم دفاعی بدن بوده و بافت ضخیم و ژله مانند آنها از خروج زیاد خون جلوگیری می‌کند. لازم به ذکر است که این فرایند همان عملکرد انعقادی خون بوده که در تمام زمان‌هایی که که حتی یک خراش کوچک روی بدن ایجاد می‌گردد، اتفاق افتاده و مانع از جریان خون می‌شود.

لخته‌های قاعدگی معمولا زمانی به‌وجود می‌آیند که شدت خونریزی زیاد باشد و در 2 روز اول که پریود سنگین تر بوده، شایع هستند. این لخته‌های خونی می‌توانند به رنگ‌های قرمز روشن تا قرمز خیلی تیره باشند؛ حتی رنگ سایه در لخته های خونی بزرگ دور از انتظار نیست. در روزهای پایانی پریود، خون ها به رنگ تیره تر و قهوه ای تر هستند؛ زیرا خون با سرعت کمتری از بدن خارج می‌گردد و پیرتر می‌شود.

چه زمانی لخته های خونی ایجاد می گردند؟

تشکیل لخته‌های خونی زمانی اتفاق می‌افتدکه خون بیشتری از بافت داخلی رحم جریان یافته و خارج می‌شود. هنگامی که خون در رحم یا واژن جمع می‌شود، منعقد می‌گردد، دقیقا مانند یک زخم باز روی پوست. قوام خون قاعدگی هم در طول دوره و هم بین دوره‌ها متفاوت است. بطور مثال ممکن است یک ماه لخته‌های خون پریودی زیاد بوده و در ماه دیگر کم باشد. این تغییر بسیار طبیعی بوده و ممکن است به دلیل سبک زندگی، رژیم غذایی و … باشد.

دلایل لخته شدن خون پریودی

بافت رحم پوشیده از سلول های آندومتر بوده که در طول پریودی از بدن خارج می‌شوند. در این زمان همراه با سلول های آندومتر، پروتئین‌هایی از خون خارج شده که باعث انعقاد خون می‌گردند. این انعقاد از ادامه خونریزی عروق خونی در پوشش رحم جلوگیری می‌نماید. هنگامی که جریان خون شدید می‌باشد، پروتئین‌ها شروع به جمع شدن می‌کنند و در نتیجه لختگی اتفاق می‌افتد؛ درواقع این لختگی خون زمانی رخ می‌دهد که خون قاعدگی قبل از خروج از بدن در رحم یا واژن جمع شوند.

رعایت نکات بهداشتی

گاهی اوقات وجود لخته خونی در زمان پریود ممکن است نشانه یک مشکل پزشکی باشد. در صورتی که نشانه‌های زیر را مشاهده نمودید، توصیه می‌شود به پزشک مراجعه نمایید:

  • بسیار مکرر باشد.
  • خونریزی شدید باشد؛ بطوری‌که فرد مجبور باشد هر یک یا دو ساعت یک بار نوار بهداشتی خود را تعویض نماید.
  • همراه با درد قابل توجهی باشد.

در ادامه بایستی گفت که شرایط خاص دیگری نیز وجود دارند که ممکن است سبب لخته شدن خون شوند که می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

پولیپ یا فیبروم رحم، آندومتریوز، آدنومیوز، اختلال در تعادل هورمون‌ها، سقط جنین، افزایش سایز رحم، اختلالات خونریزی و …

کم خونی

افرادی که پریودهای سنگینی دارند، بیشتر در معرض کم خونی ناشی از فقر آهن قرار می‌گیرند؛ زمانی که تعداد گلبول های قرمز خون کاهش یابد، کم‌خونی اتفاق می‌افتد.

نتیجه گیری

لخته های خون یکی از نشانه‌های پریودهای سنگین می‌باشند و بسیار طبیعی است؛ با این حال در صورتی که هر فردی متوجه جریان خون شدید یا لخته‌های خونی زیاد در کنار علائم دیگر شود، بایستی به پزشک مراجعه نماید. لخته‌های غیرطبیعی خون در زمان پریود ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشند؛ در هرصورت پزشک می‌تواند به یافتن راه‌های موثر برای درمان مشکلات زمینه ای و کنترل لخته‌های مکرر یا بزرگ قاعدگی کمک کند.


بیشتر بخوانید : 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.