درباره بلوغ با چه کسی صحبت کنیم؟

سیدنی در کتاب خود شفاف، جهت داشتن سلامت روانی، داشتن حداقل یک فرد را ضروری می‌داند تا بتوان بطور شفاف با او درباره مسائل مختلف صحبت کرد.

تغییرات روحی و جسمی در دوران بلوغ محسوس خواهند بود به همین خاطر صحبت کردن راجع به بلوغ، مسئله‌ای پر اهمیت است که بایستی توجه ویژه‌ای به آن شود. پرسش‌هایی که در رابطه با بلوغ برای هر فردی ایجاد می‌شود، نیاز به پاسخی صحیح از فردی مورد اعتماد دارد که این فرد می‌تواند یکی از اعضای بزرگتر خانواده مانند مادر، خواهر بزرگتر و … باشد. در ادامه مقاله ما سعی داریم افرادی را که می‌توان با خیالی آسوده درمورد بلوغ سوالات خود را مطرح نمود، معرفی نماییم.

1- صحبت با بزرگسالان

بسیاری از دختران بخصوص در دوران نوجوانی صحبت کردن با بزرگسالان را در رابطه با مسائلی از قبیل بلوغ، سخت می‌دانند و ترجیح می‌دهند که با دوستان هم سن خود به گفتگو پرداخته و به پاسخ برسند. بطور صریح می‌توان گفت که مطرح نمودن این موضوع با افراد هم سن و سال ممکن است اطلاعات اشتباهی را در اختیار ما قرار دهد.

خانواده به عنوان نهادی تربیتی، بهترین انتخاب برای صحبت کردن در رابطه با بلوغ می‌باشد. با اعتمادی که در هر خانواده ای وجود دارد می‌توان سوالات خود را راحت‌تر پرسید و به پاسخ‌های صحیحی دست یافت. احساس ناخوشایند خجالت هنگام گفتگو در مورد این مسئله بسیار طبیعی است، اما اجازه ندهید این حس، شما را از رسیدن به پاسخ بازدارد. علاوه بر این آرامشی که از طریق بیان احساسات حاصل می‌گردد، بسیار ارزشمند است.

2- همیشه نمی‌توان با مادر خود صحبت نمود

خواهران بزرگتر نقشی تاثیرگذار و پراهمیت را در طول زندگی افراد کوچکتر خانواده ایفا می‌کنند. آنها بطور یقین تمامی این مراحل را پشت سر گذاشته و آشنایی بسیار زیادی با آنها دارند. شما می‌توانید به عنوان فردی مورد اعتماد از تجربیات آنها استفاده نمایید. ممکن است شما با عمه یا خاله بزرگتر خود احساس صمیمیت زیادی داشته باشید و ترجیح دهید با او گفتگو کنید. پرستار، معلم، پزشک و … از جمله افرادی باتجربه هستند که می‌توان به آنها اعتماد نمود.

3- زمان مناسبی را برای صحبت کردن انتخاب کنید

هر کاری بایستی در زمان مناسب و ایده آل خودش انجام شود. بطور مثال در صورتی که مادر شما مشغول کاری می‌باشد از او درخواست کنید که به محض داشتن وقت آزاد، زمانی را برای گفتگو با شما اختصاص دهد. نوشتن سوالات پیش از شروع به صحبت، کمک شایانی جهت به خاطر سپردن سوالات می‌باشد.

استفاده از فضای آنلاین

به یاد داشته باشید که افراد زیادی به صورت آنلاین وجود دارند که به سوالات شما پاسخ دهند. البته یافتن سایت های معتبر می‌تواند یکی از مشکلات موجود در این روش باشد.  اصولا می‌توان سایت هایی را انتخاب نمود که متعلق به برندهای معتبر باشند.

نکات آخر

  • هیچ فردی مجبور به صحبت با فرد دیگری نیست و خود شخص به تنهایی باید تصمیم بگیرد.
  • صحبت در این مورد اقدامی شجاعانه است و تنها گام اول ممکن است کمی دشوار باشد.

بیشتر بخوانید : 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.