بلوغ زودرس و دیررس

بلوغ زمانی اتفاق میفتد که بدن همزمان با شروع بزرگسالی شروع به تغییر  می کند. علائم بلوغ در دختران با رشد سینه ها و آغاز دوران پریودی و در پسران با بزرگتر شدن آلت تناسلی و بیضه ها، بم تر شدن صدا و عضلانی تر شدن ماهیچه ها  ظاهر می گردد.

دوران بلوغ برای دختران  بین 9 تا 13 سالگی و برای پسران بین 11 تا 15 سالگی آغاز می گردد. اولین نشانه بلوغ در دختران رشد سینه ها بوده و دوران پریودی او حدود دو سال بعد اتفاق می افتد.

بلوغ زودرس

بلوغ زودرس بطور فزاینده ای رایج است و در دختران قبل از 8 سالگی اتفاق میفتد. بطور مثال اگر دختری در 8 سالگی، سینه هایش رشد کنند و در 9 یا 10 سالگی پریود شود، به بلوغ زودهنگام دچار شده است.

دلایل بلوغ زودرس

بلوغ زودرس دلیل واضحی ندارد و ممکن است زمینه خانوادگی داشته باشد. گاهی اوقات نیز ممکن است ناشی از دلایل زیر باشد:

  • آسیب به مغز در نتیجه عفونت، جراحی یا رادیوتراپی
  • مشکل در تخمدان ها یا غده تیروئید
  • اختلالات ژنتیکی

شواهد نشان داده است که اضافه وزن میتواند عامل محرک بلوغ زودرس باشد. لازم به ذکر است که بلوغ زودرس غالبا در دختران شایع است و دلیل مشخصی نیز ندارد.

بلوغ دیررس

بلوغ دیررس زمانی اتفاق می افتد که:

در صورتی که دختران تا 13 یا  14 سالگی علائم بلوغ نداشته و تا 16 سالگی پریود نشوند، در واقع آنها دوران بلوغ دیررس را پشت سر می گذارند.

دلایل بلوغ دیررس

یکی از دلایل بسیار شایع در بلوغ دیررس در دختران کمبود چربی بوده که می تواند نشانه شرکت در ورزش های سنگین باشد. مشکلات هورمونی و غدد درون ریز از دیگر دلایل بلوغ دیررس است. همچنین بلوغ دیررس می‌تواند ناشی از سبک زندگی و مسائل اجتماعی مثل تغذیه نامناسب، اختلالات تغذیه ای و استرس های شدید باشد. بلوغ دیررس ممکن است باعث کاهش اعتماد به نفس در فرزندان شود؛ بنابراین صحبت کردن با آنها در مورد بدن و احساساتشان بسیار موثر می باشد.

آیا باید نگران باشیم؟

در صورتی که علائم بلوغ زودهنگام ظاهر شده و پریود از 9 سالگی آغاز گردد، جای نگرانی وجود ندارد.  اما اگر بریود در 7 یا 8 سالگی اتفاق بیفتد، بهتر است به پزشک مراجعه شود؛ به این دلیل که ممکن است فرد دچار وضعیتی ناشی از  یک ناهنجاری در مغز و نحوه ترشح هورمون ها باشد.

چگونه فرزندانمان را حمایت کنیم؟

شروع بلوغ زودرس، برای فرد بیشتر از هر فرد دیگری می تواند آزاردهنده باشد. عکس العمل والدین نیز در مواجهه با بلوغ زودرس فرزندانشان کاری دشوار است و ممکن است والدین را دچار نوعی سردرگمی کند. در این شرایط، مهمترین اقدام، صحبت کردن با فرزندان در رابطه با بلوغ زودرس می باشد. درواقع والدین بایستی تغییرات دوران بلوغ را برای فرزندان خود بطور کامل توضیح دهند و برای آنها روشن کنند که هیچ مشکلی در رابطه با آنها وجود ندارد.

نکات آخر

هدف از ایجاد یک فضای حمایتی این است که فرزندان در صورت مواجهه با مشکلات جسمی و عاطفی دوران بلوغ به سراغ والدین خود بروند.اظهار نظر درباره ظاهر فرزندان تاثیرات بدی روی آنها می‌گذارد. ورزش کردن می‌تواند به مقابله با اثرات منفی دوران بلوغ، نقش بسزایی داشته باشد.

در هر صورت هر فردی در زندگی خود با بلوغ روبرو خواهد شد؛ داشتن آمادگی قبل از مواجهه با علائم دوران بلوغ کمک می کند تا نوجوانان این دوران سخت را با موفقیت پشت سر بگذارند؛ ناگفته نماند که حمایت والدین و همراهی آنها در این دوران بهترین کمک به فرزندان می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.