اولین تجربه پریود

اولین تجربه پریود

در مدرسه بودم که متوجه شدم لباس زیرم خیس شده است. خیلی زود به سرویس بهداشتی رفتم، دیدم که لباس زیرم خون آلوده شده است. خیلی ترسیدم. نمی دانستم چکار کنم. تا اینکه … این داستان ممکن است برای شما هم در دوران بلوغ اتفاق افتاده باشد.

بسیاری از زنان، اولین دوره قاعدگی خود را به یاد می‌آورند و برای برخی، اولین تجربه پریودی یک تجربه فراموش نشدنی و گاها استرس زا بوده است. اغلب زنان هنگام صحبت درباره اولین تجربه پریودی خود با اعضای خانواده – در سراسر جهان – احساس اضطراب می‌کنند. هنوز راه درازی برای عادی‌سازیِ صحبت در مورد پریودی در جوامع مختلف داریم.

تعداد اندکی از خانواده‌ها پیش از پریود شدنِ دختر‌شان، در مورد این موضوع با فرزندشان صحبت می‌کنند و او را در جریان تغییرات بدن خود قرار می‌دهند. حتی برخی بخاطر اولین تجربه پریودی دخترشان، جشن می گیرند و به این طریق از فرزند خود حمایت می‌کنند.

اولین تجربه پریود

 

برخی خانواده‌ها ممکن است درمورد پریود سکوت کنند و ترجیح دهند درباره این پدیده اقدامی انجام ندهند. سکوت اینگونه خانواده‌ها برای دخترانی که اولین تجربه پریودی خود را داشته اند، سخت و گاها ترسناک می‌شود. در این مقاله قصد داریم در مورد اولین تجربه پریودی و نحوه مواجهه با آن، اطلاعاتی را به اشتراک بگذاریم. با ما همراه باشید.

تجربه پریود

در اولین تجربه پریود با چه کسی صحبت کنم؟

اکثر دختران، اولین پریودی خود را در حدود 12 سالگی تجربه می کنند. اولین تجربه پریودی در هر زمانی بین 10 تا 15 سالگی مشکلی ندارد. بدن هر دختری برنامه خاص خود را دارد.

پریودی عبارت است از آزاد شدن خون از رحم بانوان و جاری شدن آن از طریق واژن

سیدنی جورارد در کتاب “خودِ شفاف“، برای داشتن سلامت روانی، وجود حداقل یک فرد را که بتوان بطور شفاف با او درباره مسائل مختلف صحبت کرد را ضروری می‌داند. بنابراین، اگر فردی را دارید که می‌توانید با او در مورد هرچیزی بدون خجالت کشیدن، صحبت کنید، بسیار خوش شانس اید.

تغییرات روحی و جسمی در دوران بلوغ دختران محسوس است. به همین خاطر صحبت کردن درباره بلوغ، مسئله‌ای پر اهمیت است که بایستی توجه ویژه‌ای به آن شود. پرسش‌هایی که در رابطه با بلوغ دختران برای هر فردی ایجاد می‌شود، نیاز به پاسخی صحیح از فردی مورد اعتماد دارد. این فرد می‌تواند یکی از اعضای بزرگتر خانواده مانند مادر، خواهر بزرگتر و … باشد. در ادامه مقاله، سعی داریم افرادی را که می‌توان با خیالی آسوده درمورد تجربه پریود، سوالات خود را مطرح نمود، معرفی نماییم.

1- صحبت با بزرگسالان

بسیاری از دختران بخصوص در دوران بلوغ صحبت کردن با بزرگسالان را در رابطه با مسائلی از قبیل پریودی، سخت می‌دانند و ترجیح می‌دهند که با دوستان هم سن خود به گفتگو پرداخته و به پاسخ برسند. بطور صریح می‌توان گفت که مطرح نمودن اولین تجربه پریود با افراد هم سن و سال ممکن است اطلاعات اشتباهی را در اختیار ما قرار دهد.

مقاله پیشنهادی: جدول زمان بندی پریودی

خانواده به عنوان نهادی تربیتی، بهترین انتخاب برای صحبت کردن در رابطه با تجربه پریود است. با اعتمادی که در هر خانواده ای وجود دارد می‌توان سوالات خود را راحت‌تر پرسید و به پاسخ‌های صحیحی دست یافت. احساس ناخوشایند خجالت، هنگام گفتگو در مورد این مسئله بسیار طبیعی است. اما اجازه ندهید این حس، شما را از رسیدن به پاسخ بازدارد. علاوه بر این، آرامشی که از طریق بیان احساسات حاصل می‌گردد، بسیار ارزشمند است.

2- همیشه نمی‌توان با مادر خود صحبت نمود

خواهران بزرگتر نقشی تاثیرگذار و پراهمیت را در طول زندگی افراد کوچکتر خانواده ایفا می‌کنند. آنها بطور یقین تمامی این مراحل را پشت سر گذاشته و آشنایی بسیار زیادی با آن دارند. می‌توانید به عنوان فردی مورد اعتماد از تجربیات آنها استفاده نمایید. ممکن است با عمه یا خاله بزرگتر خود احساس صمیمیت زیادی داشته باشید و ترجیح دهید با او گفتگو کنید. پرستار، معلم، پزشک و … از جمله افراد باتجربه‌ای هستند که می‌توان به آنها اعتماد نمود و درباره اولین تجربه پریود صحبت کرد.

3- زمان و مکان مناسبی را برای صحبت کردن انتخاب کنید

هر کاری بایستی در زمان و مکان مناسب و ایده آل خودش انجام شود. بطور مثال در صورتی که مادر شما مشغول کاری می‌باشد از او درخواست کنید که به محض داشتن وقت آزاد، زمانی را در یک موقعیت مناسب برای گفتگو با شما اختصاص دهد.

4- استفاده از فضای آنلاین

به یاد داشته باشید که افراد زیادی به صورت آنلاین وجود دارند که به سوالات شما پاسخ دهند. البته یافتن سایت‌های معتبر می‌تواند یکی از مشکلات موجود در این روش باشد. سعی کنید سراغ سایت‌هایی بروید که متعلق به پزشک های متخصص، مراکز علمی معتبر یا برندهای خوش نام هستند.

اولین تجربه پریودی

سخن پایانی
  • صحبت در مورد اولین تجربه پریود، اقدامی شجاعانه است. تنها ممکن است گام اول کمی دشوار باشد
  • کسب اطلاعات از فرآیند پریودی موجب می‌شود از فعالیت‌های بیولوژیکی جسم خود آشنا شوید و بدن‌تان را دوست بدارید.

لیدی کر بعنوان تولید کننده محصولات بهداشتی مخصوص بانوان با ارائه محصولات با جذب بالا و عدم ایجاد حساسیت حامی دختران مستقلی است که به تازگی تجربه اولین پریود داشته اند. محصولات با کیفیتِ لیدر حس خوب زندگی برای دختران جوان را به ارمغان می‌آورد.


بیشتر بخوانید :

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *